Pulsirajuća zubobolja može ukazivati na niz problema, od infekcija i karijesa do ozbiljnih stanja poput apscesa zuba. Saznajte kako prepoznati uzroke, simptome i kada posetiti stomatologa kako biste sačuvali zdravlje svojih zuba.
Table of Contents
Pulsirajuća zubobolja u zubima je znak koji može da ukazuje na niz različitih problema. Obično je to znak da je došlo do određenog oštećenja zuba ili infekcije. Ali isto tako može da znači da je pulsirajuća zubobolja izazvana usled apscesa ili karijesa.
U svakom slučaju, sam pacijent ne može sam doneti dijagnozu i uzrok ove vrste bola. Tako da je poseta stomatologu jedini i najbolji način za utvrđivanje uzroka kao i ustanovljavanje tretmana za pulsirajuću zubobolju.
Uzroci pulsirajuće zubobolje
Uzroci pulsirajuće zubobolje su raznovrsni i mogu varirati od jednostavnih do složenijih dentalnih problema. Najčešći uzroci uključuju:
- Karijes i šupljine – Bakterije koje se nakupljaju na zubima oštećuju njihovu površinu, što rezultira šupljinama i osjetljivošću.
- Infekcije – Upale desni ili zuba često uzrokuju intenzivnu bol.
- Povrede zuba i lica – Udari ili lomovi zuba mogu izazvati bol zbog izloženih živaca.
- Propadanje zuba – Dugotrajno zanemarivanje oralne higijene može dovesti do propadanja zuba.
- Apsces – Infekcija koja dovodi do nakupljanja gnoja može izazvati jaku bol i otok.
- Oštećena plomba – Plombe koje su se istrošile ili ispale mogu uzrokovati bol zbog izlaganja unutrašnjosti zuba.
- Nicanje zuba – Kod mlađih osoba, nicanje zuba, posebno umnjaka, može izazvati bol.
- Prelom zuba – Pukotine ili lomovi stvaraju direktan kontakt sa živcima, što uzrokuje pulsirajuću bol.
Simptomi povezani sa pulsirajućom zuboboljom
Pulsirajuća zubobolja često dolazi sa dodatnim simptomima kao što su:
- Stalan tupi bol
- Oštri bolovi prilikom žvakanja
- Osjetljivost na hladno, toplo ili slatko
- Oticanje desni ili lica
- Pojava gnoja ili beličaste tečnosti
- Loš ukus ili miris u ustima
- Crvenilo i zapaljenje desni
- Povećana temperatura ili groznica
Ovi simptomi ukazuju na ozbiljniji problem koji zahteva hitnu stomatološku intervenciju.

Propadanje zuba
Najčešći razlog za bol u zubima nastaje usled njihovog propadanja ili karijesa. To se obično dešava kada bakterije pojedu spoljni sloj samog zuba. Previše šećera i konzumiranje različite hrane može dovesti do nagomilavanja bakterija u ustima. Nagomilavanje bakterija doprinosi stvaranju plaka koji šteti zubima i desnima.
Kako bi zaustavio pulsirajuću zubobolju izazvanu propadanjem ili oštećenjem zuba, stomatolog će popraviti rupu, izvršiti čišćenje zuba, postaviti antibiotike za otklanjanje infekcije i ugraditi plombu.

Apsces zuba
Apsces zuba predstavlja odumiranje cele pulpe unutar zuba. Mrtvo tkivo će stvoriti džep gde će se nagomolavati bakterije i gnoj i time stvoriti apsces. On može biti i prouzrokovan infekcijom ili upalom zuba.
Lečenje apscesa uključuje korišćenje antibiotika za ubijanje bakterija koje prouzrokuju infekciju, čišćenje samog apscesa, čišćenje i lečenje desni u slučaju da je apsces prouzrokovan bolestima desni, ili ugradnja implanta koja podrazumeva zamenu postojećih zuba sintetičkim.
Prelom zuba
Prelom zuba predstavlja pukotina ili sam rascep zuba. Prelom može nastati na više načina – zagrižajem tvrdog predmeta ili hrane, prilikom pada, ili jakog udarca nečeg tvrdog u zube. Pulsirajuća zubobolja nastaje prilikom nadražaja živca ili pulpe oštećenog zuba koje uzrokuju čestice hrane, bakterije, ili voda.
Stomatolog će popraviti oštećen zub koristeći plombu ili postavljanjem krunice. U svakom slučaju, samo lečenje će zavisiti od težine štete koja je nastala.
Oštećena plomba
Oštećenje plombe se može lako prouzrokovati običnim žvakanjem, zagrižajem tvrde hrane, ili samim stiskanjem i škripanjem zuba. Usled ovih sila plombe mogu da se raspadnu, istroše, puknu ili jednostavno ispadnu. Samim tim, može doći i do pulsirajuće zubobolje.
Vaš stomatolog će prvo nastojati da popravi oštećenu plombu ili da je u potpunosti zameni, zavisno od izazvane štete. U nekom slučaju će možda biti potrebna i nova krunica na zubu.
Inficirane desni
Inficirane desni ili gingevitis mogu dovesti do znatno težih oboljenja kao što su bolesti desni ili paradontopatije. Bolesti desni predstavljaju glavni uzrok gubitka zuba kod odraslih. One mogu nastati usled nepravilne oralne higijene, pušenja, loše ishrane, genetike, ili hormonskog poremećaja.
Bolesti desni mogu dovesti do povlačenja desni pa čak i slomiti kost koja drži zube na mestu. Takođe može olabaviti zube i izazvati karijes.
Bolesti desni se obično rešavaju dubinskim čišćenjem, ali će pacijent morati da obavi nekoliko sesija čišćenja kako bi se to pravilno uradio i time spasili zub. U drastičnim slučajevima, može doći do operacije.
Škripanje zuba
Škripanje zuba, ili bruksizam, je stanje koje se obično dešava tokom sna gde osoba nesvesno stiska ili škripi zubima. Ovo može doći zbog stresa, prekomerno razvijene vilice pa čak i genetike. Bruksizam može da izazove bol u zubima, desnima, pa i same vilice. Takođe može dovesti do povlačenja desni, stanjivanje zuba, erozije zuba, pa i njihovo ispadanje.
Potrebno je prvo zaustaviti bol koji nastaje škripanjem zuba. Nošenje štitnika za zube tokom spavanja može pomoći da se spreči bol. Ali najbolje bi bilo u potpunsti prekinuti škripanje zuba tokom sna. Najbolje bi bilo probati sa nekim tehnikama ublažavanja stresa kao i konsultacijom sa stručnim licem za mentalno zdravlje.
Nicanje zuba
Pulsirajuća zubobolja može itekako biti podstaknuta nicanjem novih zuba. Ovo je običeno problem kod beba ili mladih osoba kojima izlaze novi zubi ali može biti izazvano i nicanjem umnjaka u bilo kojoj fazi života.
Nicanjem zuba obično bole desni ali i sam zub može da zaboli ako se njegov rast blokira dok raste kroz zubno meso. Takođe, problemi i bol mogu nastati ako zubi niču ili rastu u pogrešnom smeru.
Jedini način da se ublaži bol koji nastaje nicanjem novih zuba je korišćenjem dentalnog gela ili lekova za ublažavanje bola. Bilo bi poželjno da se pacijent konsultuje sa stomatologom oko tipa lekova koji bi mogli da se konzumiraju.
Kada posetiti stomatologa?
S obzirom da pulsirajuća zubobolja nastaje usled različitih razloga, pacijent nikako neće moći sam da utvrdi njen pravi uzrok. Pravovremeno javljanje stomatologu na pregled može biti od znatnog značaja za suzbijanje nekih veoma drastičnijih problema na koje pulsirajuća zubobolja može da ukazuje.
Ako osetite sledeće simptome:
- Bol koji traje duže od jednog dana
- Bol prilikom griženja ili žvakanja
- Crvene desni
- Otekline
- Groznicu
- Otežano gutanje
- Loš ukus ili miris
Bilo bi poželjno da se javite svom stomatologu na pregled kako bi se utvrdio pravi uzrok zubobolje i samim tim sprečili potencijalno teži problemi.
Pacijent takođe može da pokuša da sam suzbije bol tako što će da:
- Ispere usta toplom slanom vodom.
- Uzima lekove protiv bolova koji se prodaju bez recepta.
- Nežno uklanjanje hrane ili naslaga između zuba koncem.
- Isprobavanjem domaćih lekova protiv zubobolje.
- Nanošenje hladne obloge na vilicu ili obraz.
Ove metode se mogu koristiti kao način suzbijanja bola dok ne stignete na pregled kod stomatologa. Ali svakako je potrebno dozvoliti stručnom licu da proveri uzrok pulsirajuće zubobolje.
Najčešće postavljana pitanja
Pulsirajuća zubobolja često postavlja mnoga pitanja kod pacijenata. Da bismo vam pomogli da bolje razumete svoje simptome i mogućnosti lečenja, izdvojili smo najčešća pitanja i odgovore koji će vam olakšati donošenje odluka i pravovremeno reagovanje.
Pulsiranje zuba obično ukazuje na infekciju, karijes, povredu ili drugi problem koji iritira nerv unutar zuba.
Glavni znaci apscesa uključuju otok, gnoj, crvenilo desni, neprijatan miris ili ukus i povišenu temperaturu.
Da, pulsirajuća zubobolja može ukazivati na ozbiljne probleme, poput infekcije. Preporučuje se hitna poseta stomatologu.
Redovna oralna higijena, korišćenje konca za zube, izbegavanje prekomernog unosa šećera i redovne posete stomatologu su ključni za prevenciju.
Lečenje apscesa obično traje nekoliko dana uz antibiotike, a potpuni tretman, uključujući čišćenje ili vađenje, zavisi od težine problema.
Zakažite besplatan pregled
U samo par koraka dodjite do svog preventivnog pregleda